Čimelice

Zajímavosti

Několik málo informací o Čimelicích, které by vás třeba mohly zajímat.

Václav Havel v Čimelicích

Jak je známo, 12. května 1945 byla v Čimelicích podepsána poslední bezpodmínečná kapitulace německých vojsk v Evropě. Při příležitosti 50. výročí této události zde odhalil pomník tehdejší prezident Václav Havel.

Tehdy v roce 1995 mi bylo 10 let a už tehdy jsem vnímal, že je to pro Čimelice vyjímečná událost. Pamatuji si, že pršelo a pan prezident měl velký deštník. Po samotném odkrytí pomníku obcházel naše občany, kteří se přišli podívat a podával jim ruku. Utkvělo mi v paměti, když na to jedna starší paní reagovala slovy, že už si nikdy nebude mít ruku. K události přikládám i naší rodinnou fotografii. Další fotografie naleznete v galerii Píseckého deníku (první 4 snímky).

Václav Havel v Čimelicích

Čimelická ulice v Praze a Příbrami

Ve dvou městech se můžou pochlubit, že mají ulice pojmenované po naší obci. Snažil jsem se zjistit, jestli to má nějakou historickou nebo zajímavou spojitost a níže najdete zkrácené odpovědi zástupců obou měst (Ing. Hana Englová - ÚMČ Praha 4, Mgr. Ivana Novotná-Kuzmová, Dis - MÚ Příbram).

Praha - Ulice Čimelická je v k.ú. Lhotka na městské části Praha 4 a skutečně je pojmenována podle vsi Čimelice severně od Písku. Název této ulice je od roku 1988 a dle sdělení MHMP byl tento název vybrán místopisnou komisí zcela náhodně podle českých vesnic jako řada ulic na tomto sídlišti.

Příbram - V minulosti se nově vzniklé ulice v této lokalitě pojmenovávaly podle místního určení, a z tohoto důvodu se takto dále pokračovalo (v lokalitě se nachází také ulice Strakonická, Táborská, Písecká apod.). Návrh na pojmenování ulice vzešel ze strany Osadního výboru Zdaboř – požadavek na navržení názvů v zástavbě mezi Zdabořskou ulicí a statkem Holých byl, mimo jiné, zdůvodněn také zápisem adres do osobních dokladů nových obyvatel. Osadní výbor Zdaboř nedoporučil používat v této lokalitě názvy ulic dle obcí z bezprostředního okolí města, např. Narysovská, Pecovská (z důvodu možného budoucího opětovného připojení těchto obcí k městu Příbram). Pojmenování těchto ulic bylo schváleno Zastupitelstvem města Příbram dne 28. 2. 2011.

Ulice Čimelická v Praze 4

Čimelický zpravodaj

Po pár prvotních pokusech začal od roku 2007 vycházet Čimelický zpravodaj, a tak se občané konečně dočkali přísunu informací až domů. Tento zpravodaj je distribuován zdarma jednou za dva měsíce. První číslo mělo vyjít v nákladu 400 ks, ale nakonec se dotisklo dalších 150 výtisků. Od druhého čísla již v nákladu 550 ks vychází pravidelně.
Kontaktní e-mail: zpravodaj.cimelice@email.cz.

Obyvatelé

Údaje k 31. 12. 2010: V Čimelicích žije 996 obyvatel, z toho je 503 můžu a 493 žen. 168 obyvatel je starších 65 let (74 mužů, 94 žen). V roce 2010 zemřelo 13 lidí a narodilo se 7 nových občánků. V roce 2010 byla míra registrované nezaměstnanosti 9,02 %, počet podnikatelských subjektů byl 268.

Údaje k 1. 1. 2014: V Čimelicích žije 978 obyvatel (893 Čimelice, 85 Krsice). Dětí do 15 let je 120, občanů starších 60 let je 286 (z toho nad 80 let 36 obyvatel). Během roku 2013 se do obce přihlásilo 13 občanů, naopak 11 se jich odhlásilo. Narodilo se 5 dětí, 11 občanů zemřelo. Uzavřeno bylo 5 sňatků, 1 církevní. 2 nejstarším občankám bylo v prosinci 2013 uctyhodných 92 let.

Údaje k 1. 1. 2017: V Čimelicích žije 965 obyvatel (881 Čimelice, 84 Krsice), v roce 2016 to bylo 957 obyvatel. Dětí do 15 let je 111, občanů starších 60 let je 306 (z toho nad 80 let 40 obyvatel). Během roku 2016 se k trvalému pobytu přihlásilo 33 obyvatel, naopak 25 se jich odhlásilo. Narodilo se 10 dětí a 10 občanů zemřelo. Uzavřeno bylo 9 sňatků. Nejstarší občance Čimelic je 95 let.

Čimelice a Česká kniha rekordů

Od doby vzniku těchto stránek byly Čimelice zapsány do České knihy rekordů celkem dvakrát (alespoň co je mi známo). A to:

Dort jako maketa vesnice: Martin Jonák vytvořil podle námětu Jaroslava Veselého obří dort o rozměrech 201 x 360 x 6 cm, který znázorňuje letecký pohled na obec Čimelice včetně luk, rybníků, remízků, stromů, polí, osobních i nákladních automobilů, vlaku a závor. Jeho součástí bylo i 225 trojrozměrných realitě odpovídajících marcipánových staveb – zmenšenin domů včetně čimelického zámku, chat a zahradních domků, kravínů, skleníků, kapličky, božích muk a pohostinství. Dort byl sestaven ze 30 piškotových dílů promazaných krémem, rybízovou marmeládou a nakonec prolitých rumem a k jeho výrobě bylo využito 32 kg másla, 32 kg cukru, 34 kg polohrubé mouky, 8,5 kg sušeného mléka, 18 kg rybízové marmelády, 900 vajec, 9 l rumu a 26 l pudinku. Dort byl vyroben při příležitosti konání čtyřicátého výročí složení maturitní zkoušky studentů Střední průmyslové školy filmové Čimelice dne 16. června 2007.

Maketa Čimelic jako dort Maketa Čimelic jako dort Maketa Čimelic jako dort Maketa Čimelic jako dort Všechny fotografie dortu najdete ve fotogalerii.

Nejdelší autodráha sestavená ze sériově vyráběných dílů: SDH Čimelice sestavil ze sériově vyráběných dílů ITES/GONIO a FARO nejdelší funkční autodráhu o délce 458,7 m. Na její stavbu bylo použito celkem 1 868 dílů, z toho 448 levých a 440 pravých zatáček. Autodráhu skládalo 7 členů SDH Čimelice celkem 9 dní a při stavbě odpracovali přibližně 155 hodin. Rekord byl do České databanky rekordů Agentury Dobrý den zaregistrován dne 20. srpna 2011 v Čimelicích. Rekord byl bohužel v roce 2014 překonán v obci Bludov na Šumpersku (704 metrů). Čimeličtí se nyní snaží získat rekord zpět - Hasiči chtějí překonat rekord z Bludova. AKTUALIZOVÁNO: Hasičům se to nakonec povedlo a rekord v nejdelší autodráze tak patří díky nim opět Čimelicím.

Nejdelší autodráha v Čimelicích Nejdelší autodráha v Čimelicích Nejdelší autodráha v Čimelicích
Odkaz na reportáž televize RTA (pozn. 2013 bohužel již nefunkční).

Internet

Od konce roku 2006 je k dispozici bezdrátové připojení k internetu od dnes už nefungující společnosti Hotnet. V roce 2011 správu internetového připojení převzala společnost InternetHome. K dispozici je i připojení na internet přes ADSL či VDSLo maximální rychlosti 40 Mbit/s (Zdroj: T-mobile). Bez problému funguje i mobilní připojení, zvlášť pokrytí 3G signálem od společnosti T-Mobile je díky vysílači umistěnému přímo na jednom z panelových domů v Čimelicích velmi kvalitní.

Internet zdarma pro veřejnost - K dispozici v obecní knihovně, která se nachází na obecním úřadě. Přístupný je každou středu od 8:00 do 11:00 a 13:00 až 17:00 (Informace z roku 2011).

Telefonní budka

Ačkoliv již v dnešní době z ulic spíše mizí, v Čimelicích jeden telefonní automat stále naleznete a to u zdravotního střediska.

Území

Naše obec je součástí katastrálního území Čimelice, které má výměru 1 029 ha v nadmořské výšce 300 až 400 m (přesný údaj mi není znám). Součástí Čimelic je i nedaleká obec Krsice. V zeměpisných souřadnicích se obec Čimelice nachází na 49° 27' 56" severní šířky a 14° 4' 9" východní délky.

Čimelice a 2. světová válka

Víte, že v Čimelicích trvala druhá světová válka vůbec nejdéle v Evropě? Článek o této zajímavosti vyšel v MF Dnes 8. května 2008 a vy si ho můžete přečíst na jejich serveru. V pořadu České televize Historie.cs: Kolik konců měla válka? z 8. května 2012 najdete také krátkou zmínku a pár fotografií o konci války v Čimelicích.

Sluneční hodiny

V Čimelicích se nacházejí celkem troje sluneční hodiny. Sluneční hodiny již od dávných věků tiše odměřují čas, podle toho, jak na ně svítí Slunce. Přestože jej mohou měřit docela přesně a v minulém století se podle nich i seřizovaly hodiny na železnicích či střelbou z děla oznamovalo poledne, jejich čas nespěchá.

První hodiny se nacházejí cestou z náměstí na jednom z domů pod kostelem. Jsou ve velmi dobrém stavu a patří mezi svislý typ hodin. Typ ukazatele mají šikmý (polos) a rozsah mají IX XII V. Zvláštním znamením je latinský nápis HORA RUIT. Výška nad zemí je dle mého odhadu asi tři metry.

Sluneční hodiny

Druhé hodiny se nacházají na budově před zámkem (bývalá tvrz) ve výšce asi sedm metrů. Jsou opět svislého typu a typ ukazatele je šikmý s nodem. Azminut stěny je -54°. Hodiny jsou bez jakéhokoliv zvláštního znamení a v současnosti z nich zbyl bohužel jen ukazatel.

Sluneční hodinySluneční hodiny

Třetí hodiny jsou jen "přes roh" od druhých hodin. Azimut stěny je 36° a i ony jsou svislého typu. Vyskytují se trochu níže než druhé sluneční hodiny, tipuji nějakých pět metrů. Za to jsou největší ze slunečních hodin v Čimelicích, jejich rozměr dosahuje tří metrů. Typ ukazatele je šikmý s nodem a rozsah X XII VIII. Jejich stav je velmi dobrý.

Sluneční hodinySluneční hodiny

Nejdůležitější na webu

srpen 2018 - odstávky elektrického proudu na Nástěnce

červen 2018 - den dětí v Čimelicích

červen 2018 - nové odkazy na články na hlavní stránce

Oznámení

Odkaz na výsledky a fotogalerii z Mikulášského běhu Čimelice 2017 najdete v sekci sport.

Copyright 2007 - 2008 | Všechna práva vyhrazena
Vytvořil Petr Vladyka | W3C HTML 4.1 & CSS 2.1 validní

„Rozdávat rady je zbytečné. Moudrý si poradí sám a hlupák stejně neposlechne.“ Mark Twain