Čimelice

O Čimelicích ve zkratce

Obec Čimelice leží při silnici I. třídy (tzv. strakonické) z Písku do Prahy na toku říčky Skalice v nadmořské výšce 474 m. Archeologické nálezy dokládají, že zde žili lidé již v pravěku. První písemná zpráva pochází z roku 1352. Na levém břehu Skalice byly zjištěny pozůstatky keltské osady. Až do poloviny 15. století byla ves majetkem královské komory. V 16. století přešla do majetku Dejmů ze Stříteže. Ti začali s budováním rozsáhlé rybniční soustavy v okolí. Po roce 1620 byly Čimelice Dejmům zkonfiskovány. Od roku 1840 přešly do majetku Schwarzenbergů.

Zámek zepředuNejzajímavější památkou Čimelic je stejnojmenný barokní zámek stojící přímo ve vsi. Zámek Čimelice byl vystavěn v letech 1728-1730, do dnešní podoby byl upraven při přestavbě po požáru v roce 1767. V jeho prostorách byla v období 1951-1982 umístěna střední průmyslová škola filmová, jediná u nás (studentem byl například i bavič a moderátor Karel Šíp a další). Zámek je obklopen rozsáhlým anglickým parkem. V jeho těsném sousedství stojí původní tvrz, připomínaná již ve 13. století, která byla barokně přestavěna na sýpku.

Kostel zepředuNa náměstí stojí empírový, původně gotický kostel Nejsvětější Trojice, založený zřejmě ve 13. století. Kostel Nejsvětější Trojice s morovým sloupem na náměstí byl nejdříve barokně upravován, dnešní podobu dostal při přestavbě v roce 1822.

Vratislavská kaple s hrobkouNa hřbitově při silnici na Písek je empírová hrobka rodu Vratislavů, postavená v roce 1819 v podobě řeckého chrámu. Od roku 1737 pracovala v Čimelicích sochařská huť Jana Hammera, která nejen pro Čimelice, ale pro celé široké okolí vytvořila řadu řezbářských a kamenosochařských prací. Hammerovy sochy jsou dnes umístěny na hřbitově, na náměstí a na mostě v Čimelicích, na mostě v Písku i jinde.

Památník poslední kapitulaceV nedalekém mlýně U Diků (při silnici z Čimelic do Orlíka nad Vltavou) byla 11. května 1945 podepsána kapitulace německé Schörnerovy armády po porážce spojeneckými vojsky u Slivice. Zde byly tedy formálně skončeny poslední boje druhé světové války v Evropě. Dne 13. května 1995 zde u příležitosti 50. vyročí konce druhé světové války tehdejší prezident Václav Havel spolu s válečným letcem a čimelickým rodákem Jaroslavem Muzikou odhalil památník poslední kapitulace. Navíc 8. května 2006 byl na náměstí posmrtně odkryt i památník samotného Jaroslava Muziky. Aktu se zůčastnily např. jeho sestra či tehdejší hejtman jihočeského kraje Jan Zahradník. Z této akce si můžete prohlídnout i fotogalerii.

V Čimelicích naleznete spoustu služeb, vyjmenuji jen některé - benzínová pumpa, telefonní automat, pneuservis, bankomat, pošta, lékárna, zdravotní středisko, obvodní oddělení policie, různá ubytovací, stravovací a sportovní zařízení, parkoviště zdarma. Pouť se v Čimelicích koná 8 týdnu po velikonocích. Jednou za dva roky se zde koná známá Výstava květin.

Čimelice - malá fotogalerie

Zámek zezadu

Kostel od náměstí

Kostel od rybníka

Vchod do kostela

Sochy na hřbitově

Nápis na památníku

Památník Jaroslava Muziky

Nejdůležitější na webu

červenec 2022 - nové odkazy na články na hlavní stránce

červenec 2022 - počty nemocných covid-19 v Čimelicích na hlavní stránce

červen 2022 - nové odkazy na články na fotbalu

červen 2022 - nové odkazy na články na dopravě

Oznámení

43. ročník Mikulášského běhu Čimelice se bude konat dne 3. 12. 2022. Více informací v sekci Sport

Zámecká zahrada

Jelikož mnozí z Vás hledáte informace o zahradnictví Zámecká zahrada, zejména otevírací dobu, naleznete jí v této sekci. Naleznete zde také informaci o Výstavě květin 2022.

Copyright 2007 - 2008 | Všechna práva vyhrazena
Vytvořil Petr Vladyka | W3C HTML 4.1 & CSS 2.1 validní